هزینه برای خرید هاست

چرا برای خرید هاست هزینه کنیم؟

بدون داشتن هاست و یا فضای میزبانی هیچ سایتی را نمی توان راه اندازی کرد. اگر در گوگل برای انتخاب هاست سرچ کرده باشید، مطمئنا با سایت هایی مواجه شده اید که ادعا می کنند هاست های رایگان ارائه می دهند. یکی از وظایف شما در زمینه داشتن سایت این است که بهترین هاست ممکن را برای سایت خود انتخاب کنید. در مورد نحوه انتخاب یک هاست خوب در مقاله های قبلی اشاره کرده ایم. در این مقاله از برندایده به مزایا و معایب هاست رایگان می پردازیم.

هاست رایگان چیست؟

هاست یک فضای مجازی است که اطلاعات سایت شما را نگهداری می کنند و باید به صورت 24 ساعته در دسترس باشد تا هر کس در هر زمانی سایت شما را جستجو کرد، در دسترس باشد. به نظر شما همچین مسئولیت و خدمات بزرگی که در اختیار مشتری قرار می گیرد، چگونه می تواند رایگان باشد؟  ما انکار نمیکنیم که هاست رایگان وجود ندارد! اما مطمئن باشید آن امکانات و مزیت ها و کیفیتی که هاست های پولی دارند، هاست های رایگان نخواهند داشت. به قول قدیمی ها هرچقدر پول بدهید همان قدر آش می خورید!

چرا شرکت ها هاست رایگان ارائه می دهند؟

وقتی شما از شرکتی هاست رایگان تهیه می کنید، بعد از مدتی متوجه کمبودهایی می شوید که هاست رایگان برای این امکانات محدود شده است. این شرکت ها با تبلیغاتی که انجام می دهند شما را به سمت هاست های پولی می کشند. شاید به نظر شما اینکار فایده ای نداشته باشد و شما می توانید از جای دیگر خرید کنید. وقتی شما هاستی داشته باشید و بتوانید فقط امکانتی که می خواهید را به آن اضافه کنید، مطمئنا ترجیح می دهد از امکانت پولی همین سایت استفاده کنید تا اینکه دوباره به دنبال شرکتی خوب برای ارائه هاستینگ باشید.

کی هاست رایگان استفاده کنیم؟

اگر می خواهید برای اولین بار و به تنهایی سایت را راه اندازی کنید، برای امتحان و آشنای و تجربه بیشتر می توانید از این هاست های رایگان استفاده کنید. یا اگر برنامه نویسی می کنید و سایتی را خودتان طراحی می کنید، باید میزبانی برای اجرای برنامه هایی که نوشته اید داشته باشید. خب اگر اینکار شما آموزش و آزمایشی باشد، دوست نخواهید داشت هزینه ای را برای آن در نظر بگیرید. پس می توانید تا زمانی که حرفه ای نشده اید از هاست های رایگان استفاده کنید.

هاست رایگان

مزایا و معایب هاست رایگان

مزایا هاست رایگان

همانطور که در بالا اشاره کردیم یکی از مزایای هاست رایگان امکان آموزش و تمرین استفاده از هاست و سایت است. ولی مزیت های هرچند کوچک دیگری هم دارد که می تواند برای برخی از سایت ها که هنوز پیشرفت چندانی نکرده اند مفید باشد. در این قسمت به چند مزیت هاست های رایگان می پردازیم.

 • کاربری و مدیریت آسان هاست رایگان

شرکت هایی که هاست رایگان ارائه می دهند، ویژگی های مانند guestbook ،hit counter، فرم های ایمیل و غیره را فراهم می کنند. این ابزارها برای هاست و سایت شما مهم هستند و اگر وجود نداشته باشند باید یک برنامه نویس در سایت شما قرار دهد. پس هاست های رایگان شما را از داشتن مشکلی مانند پیدا کردن و هرینه کردن برای برنامه نویس راحت می کنند.

 • رسیدن به نتیجه بدون هزینه

شما می توانید سایتی را با یک هاست رایگان و چند امکانات راه بیاندازید و در بعضی شرکت ها به مدت نامحدود یا حجم نامحدود از این هاست استفاده کنید و یک کسب و کار راه بیاندازید. به نظر شما این یک مزیت نیست؟

 • بدون محدودیت

این موضوع در هر شرکت ارائه دهنده هاست رایگان متفاوت است. هرکدام از شرکت ها یک یا چند مورد را نامحدود قرار می دهند. برای مثال: حجم نامحدود، زمان نامحدود و یا سایت نامحدود.

مزایا و معایب هاست رایگان

 • بدون نیاز به دامنه

وقتی می خواهید سایتی را راه اندازی کنید باید دامنه ای هم برای آن تهیه کنید. در واقع دامنه مهم ترین بخش یک سایت است. برخی از شرکت هایی که هاست رایگان ارائه می کنند، این هاست به همراه یک دامنه در اختیار شما قرار می دهند.

معایب هاست رایگان

صد در صد با وجود هاست های پولی و با امکانات بهتر و با کیفیت تر هاست های رایگان معایب متعددی خواهند داشت. اگر بخواهید کسب و کار حرفه ای راه بیاندازید با دیدن این معایب از فکر هاست رایگان بیرون خواهید آمد.

 • داشتن تبلیغات مزاحم

وقتی از هاست های رایگان استفاده کنید همیشه در سایت خود با تبلیغاتی رو به رو خواهید شد که هیچ کنترلی در آن ها ندارید. درهرجا و در هر زمانی که بخواهند ظاهر می شوند. تنها زمانی می توانید از این تبلیغات جلوگیری کنید که مبلغی را به صورت ماهانه یا سالانه به شرکت ارائه دهنده هاست واریز کنید. که در این صورت این هاست از حالت رایگان بودن در می آید.

تبلیغات مزاحم هاست رایگان

 • نداشتن امنیت بالا

اگر می خواهید اطلاعات مهمی در هاست خود قرار دهید، هاست رایگان اصلا گزینه ی مناسبی برای شما نیست. این هاست ها هیچ امنیتی ندارند. خودتان هم نمی توانید این امنیت را در سایت به وجود بیاورید. هیچ شرکتی هم برای هاست رایگان امنیتی را ارائه نمی دهد. حتی امکان دارد زودتر از تاریخ اعتبار هاست شما از کار بیوفتد. پس اگر روی امنیت سایت حساسیت دارید، هاست رایگان را فراموش کنید.

 • عدم انعطاف پذیری و کنترل هاست رایگان

هاست های رایگان کاملا طبق یک برنامه تنظیم شده است و فقط تحت آن شرایط می توانید از هاست رایگان آن شرکت استفاده کنید یعنی هیچ انعطاف پذیری ندارد. برای مثال برخی از ارائه دهندگان هاست رایگان، استفاده از برخی فایل های خاص، محتوا یا حتی برخی زبان ها را محدود می کنند. خدماتی که هر شرکت برای هاست رایگان در نظر می گیرد می تواند متفاوت باشد. پس در اینصورت شما دسترسی و کنترل کامل به هاست خود نخواهید داشت.

 • محدودیت فضای هاست و پهنای باند

هر هاست رایگانی محدودیتی را در نظر می گیرد. برای مثال می توانند فضای محدودی برای هاست در نظر بگیرند و یا پهنای باند آن را محدود کنند. وقتی برای اولین بار سایتی را راه اندازی کنید، متوجه اهمیت این موضوع نخواهید شد. اما با گذشت زمان و افزایش اطلاعات، افزایش بازدید و کاربران سایت با مشکلاتی مانند کند شدن و دیرتر لود شدن سایت مواجه خواهید شد. که مجبور می شوید هاست خود را تغییر دهید. اینکار بسیار وقت گیر خواهد بود و امکان دارد مدتی سایتتان برای کابران به خوبی دیده نشود.

 • عدم پشتیبانی از انواع CMS ها

وقتی بخواهید از CMS های خاصی برای سایت خود استفاده کنید، احتمال پشتبانی نکردن هاست رایگان بسیار بالاست. چون این CMS ها بروز هستند. اما هاست های رایگان از طرف شرکت ارائه دهنده هیچ وقت به روز نخواهند شد. برای اینکه یک هاست بتواند با CMS ها سازگاری داشته باشد، باید مجهز به  به روزترین ماژول ها و نرم افزارها باشد.

 • عدم پشتیبانی

حتی اگر هاست پولی هم تهیه کنید مطمئن باشید مشکلاتی خواهید داشت. برای مثال احتمال اینکه سرور آفلاین شود، صفر نیست. و فکر کنید در این شرایط از هاستی استفاده کنید که هیچ پشتیبانی ندارد و تا زمانی که دوباره سرور آنلاین شود نمی توانید کاری انجام دهید. در اینصورت شما مشتریان زیادی را از دست خواهید و این شدیدا به ضرر شماست. تا جای ممکن باید از احتمال بروز این مشکل جلوگیری کرد. هاست های پولی موظف هستند در صورت بروز هرگونه مشکل به شما پاسخگو باشند و مشکل شما را هرچه سریع تر حل کنند.

 • محدودیت انتخاب دامنه

بسیاری از شرکت هایی که هاست های رایگان ارائه می دهند اجازه نمی دهند، هر دامنه ای که می خواهید را استفاده کنید و الزاما باید از ساب دامین های همان شرکت استفاده کنید. ساب دامین، آدرس نوعی وب سایت است که به موجب آن نام کسب و کار شما به نام دامنه ­ی هاست رایگان اضافه شده می شود.

مانند:  http://yourbusiness.freehost.com و یا http://www.freehost.com/yourbusiness

هر کاربری با مشاهده آدرس سایت شما متوجه خواهد شد که از هاست رایگان استفاده می کنید. که باعث می شود اعتبار خود را از دست دهید و غیر حرفه ای به نظر بیایید. به نظر شما کسب و کاری که از هاست رایگان استفاده کند و برای امنیت سایت خود برای هاست هیچ هزینه ای نکند، قابل اعتماد است؟ مطمعنا نه! در این وضعیت به دلیل آدرس سایت مشتری های زیادی از دست خواهید داد.

علاوه بر این، به یاد ماندنی تر بودن آدرس سایت قابلیت مهمی برای سایت است. اما در این وضعیت، به خاطر سپردن آدرس سایت برای کاربران سخت تر خواهد بود. اگر بخواهید آدرس سایت شما به این صورت نباشد، باید پولی پرداخت کنید.

عدم امنیت هاست رایگان

نتیجه

قبل از ثبت نام برای حساب کاربری هاست رایگان خود شرایط ارائه خدمات آن را مطالعه کنید. سرویس هایی که برای سایت خود در نظر دارید را چک کنید. محدودیت هایی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم تنها نمونه هایی از محدودیت هایی بود که هاست های رایگان دارند. همانطور که گفتم هر هاست رایگانی محدودیت های خاص خود را دارد.

نگران نباشید! اگر باز هم برای خرید هاست پولی مطمئن نیستید و یا کسب وکارتان تازه است، می توانید با یک هاست رایگان شروع کنید. درصورت پیشرفت و رونق کسب و کارتان می توانی هاست خود را انتقال دهید.

آیا شما تاکنون از هاست رایگان استفاده کرده اید؟ تجربه خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید