محتوای شاخص

محتوای شاخص در افزونه یواست سئو به چه دردی می خورد؟

در این پست هر آنچه که باید در مورد محتوا شاخص یا محتوای همیشه سبز بدانید، را توضیح خواهیم داد. چرا محتوا شاخص برای سئو مهم است؟ محتوای مهم و همیشه سبز به چه نوع محتواهایی گفته می شود؟ در کدام محتواها می توان از این بخش استفاده کرد؟

مطالبی که در این مقاله به آن می پردازیم;

  • محتوای شاخص چیست؟
  • ساختار پیوند برای محتوای شاخص
  • محتوای شاخص در یواست سئو
  • بهینه سازی محتوای شاخص با یواست سئو
  • گام برای ساخت محتوای شاخص عالی

در برند ایده همراه ما باشید تا بیشتر با این فیلد یواست سئو آشنا شویم؟

محتوای شاخص (cornerstone) چیست؟

محتوای شاخص، محتوای اصلی وب سایت شما است. این مقالات، از مهمترین مقالات موجود در سایت شما تشکیل شده است. صفحات یا پست هایی که می خواهید در موتورهای جستجو در بالاترین رتبه قرار بگیرند باید به عنوان محتوای مهم انتخاب شوند. مقالات سنگ بنا معمولاً مقالاتی آموزنده و نسبتاً طولانی هستند که بینشی از پست های مختلف وبلاگ را با هم ترکیب می کنند و همه موارد مهم درباره یک موضوع خاص را پوشش می دهند.

در این نوع محتواها باید در مورد بهترین و کاملترین اطلاعات در مورد یک موضوع خاص صحبت کنید. نوشتن در مورد یک بخش از یک مقاله یا فروش محصول انتخاب مناسبی برای محتوا شاخص نمی باشد. این نوع پست ها باید، تجارت شما را منعکس کنند یا رسالت شما را کاملاً منتقل کنند.

محتوای مهم اصلی می تواند یک پست وبلاگ یا یک صفحه باشد. باید مطمئن شوید که محتوای جامع و مفیدی است. هر چند وقت یکبار باید آنها را به روز کنید و آنها را با رقابتی ترین کلمات کلیدی رتبه بندی کنید.

محتوای شاخص (cornerstone) چیست؟
محتوای شاخص چیست؟

چرا مقاله های شاخص برای سئو بسیار مهم هستند؟

محتوای مهم نقش مهمی در استراتژی سئو شما خواهد داشت. شاید رتبه بندی برای عبارت کلیدی که انتخاب کرده اید سخت باشد، اما با یک روش اساسی می توانید از عبارت های جستجو رقابتی استفاده کنید. اگر مقالات شما در یک بازه خاصی است، باید برای گوگل مشخص کنید که کدام یک از آن ها مهم تر هستند.

اگر این کار را نکنید، شانس خود را برای رتبه بندی خوب در نتایج جستجو از دست خواهید داد. حتی با استفاده از لینک دهی صحیح می توانید نشان دهید که کدام یک از مقاله ها جامع تر و کدام ک جزیی تر در مورد موضوعات صحبت می کند.

ساختار پیوند برای محتوای مهم

تا می توانید محتواهای شاخص سایت خود را برجسته کنید. ایده آل ترین حالت محتوای شاخص این است که از صفحه اصلی سایت خود به آن محتوا لینک دهید. همچنین، در مقاله های مرتبط دیگر باید به مقاله اصلی مربوطه لینک دهید، تا اهمیت آن مقاله را در ساختار سایت خود مشخص کنید.

وقتی رتبه سایت شما افزایش می یابد، مقالات شما بیشتر می شود که از زاویه های دیگر به موضوع اصلی نزدیک می شوید و هر یک از آنها به مقاله اصلی لینک خواهید داد. این ساختار لینک داخلی شانس رتبه بندی مقالات محتوای مهم را در جستجوهای گوگل افزایش می دهد.

یک مثال برای اینکه بیشتر متوجه این موضوع شوید

ما در برند ایده مقاله های مختلفی در مورد سئو و بهینه سازی درج کرده ایم که هر کدام بخش مختلفی از سئو و بهینه سازی مطالب را بررسی می کنند. مقاله شاخص این مبحث “با تمام جزئیات سئو و بهینه سازی آشنا شوید
است و هر زمان که مطلبی جدید درباره این موضوع و مرتبط با سئو بنویسیم، لینکی را به مقاله شاخص خود اضافه می کنیم. با انجام این کار، گوگل متوجه خواهد شد که “جزئیات سئو و بهینه ساز” مهمترین مقاله در مورد سئو و بهینه سازی در سایت ما است و در نتیجه شانس آن را برای رتبه بندی افزایش می دهیم.

کدام مقاله محتوای شاخص من است؟

محتوای شاخص خود را به دقت انتخاب کنید. چهار یا پنج مقاله ای که فکر می کنید بهتر است کاربر در اولین ورود به وب سایت شما ببیند را در نظر بگیرید. این مقالات محتوای شاخص شما باشند. کدام مقالات برای شما مهم تر هستند؟ کدام یک کامل تر و معتبرتر هستند؟ آیا با این کلمات کلیدی می خواهید رتبه بگیرید؟

محتوای شاخص در یواست سئو

محتوای مهم آنقدر مهم است که پلاگین Yoast SEO گزینه ای برای نشان دادن محتوای شاخص بودن یا نبودن در نظر گرفته است. اگر مقالات را به عنوان محتوای شاخص علامت گذاری کنید، Yoast SEO به شما کمک می کند تا مقاله خوبی بنویسید و یک ساختار لینک داخلی درست کنید.

در ویرایشگر کلاسیک، جعبه متای یواست دارای دکمه محتوای شاخص یا اساسی است. در ویرایشگر بلوک این دکمه در نوار کناری قرار دارد. با علامت گذاری محتوای شاخص می توانید لیستی از آنها را در قسمت “همه نوشته ها” ببینیدو راحت تر برای بهتر شدن آن ها تلاش کنید.

اگر در وب سایت خود در مورد موضوعات مختلف محتوا تولید می کنید، تعداد محتوای شاخص شما بیشتر خواهد بود. مطمئن شوید که در مورد هریک از موضوعات محتوای مهم داشته باشید.

بهینه سازی محتوای شاخص با یواست سئو

افزونه Yoast SEO ابزار جدیدی را در نسخه ی اخیر خود ارائه کرده است که به شما کمک می کند محتوای شاخص را بهینه سازی کنید، امکانات این ابزار شامل شمارنده ی لینک های متن، آنالیز محتوای شاخص، همچنین اگر شما از نسخه ی پریمیوم این افزونه استفاده کنید پیشنهاداتی برای ساخت لینک های داخلی به شما ارائه می شود. با کمک افزونه ی Yoast SEO محتوای شاخص شما اولویت و برتری بیشتری نسبت به سایر پست هایتان پیدا خواهد کرد.

شمارنده لینک های متن

با افزونه Yoast SEO شما می توانید محتوای شاخص خود را در بازبینی پست ها فیلتر کنید تا ببینید چه تعداد لینک های داخلی یک پست به آن لینک شده است و همچنین به چه تعداد پست لینک داده شده است. شمارنده ی لینک های متن بسیار مفید و کاربردی است زیرا شما می توانید در یک نگاه ببینید که آیا محتوای مهم شما دارای لینک های کافی از سایر پست های مرتبط می باشد یا نه.

شمارنده لینک های متن
تعداد لینک های موجود در محتوا
تجزیه و تحلیل محتوا

معمولا محتوای شاخص محتوایی طولانی و جامع است تا بتواند موضوع مورد نظر شما را از تمام جهت ها بررسی کند. این محتوا باید تفاوت بنیادی با محتواهای دیگر داشته باشد و بطور دقیق تر از نظر سئو و خوانایی تجزیه و تحلیل شود. برای اینکه محتوای طولانی شما خسته کننده نباشد، باید برای جذاب تر کردن آن تلاش کنید تا توجه و نظر خواننده را جلب کنید و رتبه بهتری بگیرد.

پیشنهاد برای لینک های داخلی

افزونه Yoast SEO Premium دارای یک ویژگی برای لینک های داخلی است. این ویژگی محتوای و کلمات پرتکرار موجود در متن را تجزیه و تحلیل می کند و مشخص می کند که کدام مقالات مرتبط هستند و شما باید به آن لینک دهید. محتوای مهم در محاسبه پیشنهادات لینک داخلی ما تفاوت دارد زیرا آنها اهمیت و ارزش بیشتری دارند. لینک دهی به این مقالات باعث بالا رتبه این نوشته ها و افزایش بازدید آن ها می شود. البته این ویژگی برای زبان فارسی فعال نمی باشد و باید به صورت دستی خودمان اینکار را انجام دهیم.

پیشنهاد برای لینک های داخلی
لینک های داخلی که می توانید به محتوای خود اضافه کنید.
متن موجود در صفحات محتوای مهم

محتوای شاخص همیشه باید در برگه های دارای متن باشد، می تواند یک پست از یک وبلاگ و یا یک برگه باشد. اما هر کدام از آنها را که انتخاب کنید, باید آنها را بصورت دوره ای بروز رسانی کنید. مقالات شاخص باید توضیح و محتوای آموزنده داشته باشند، همچنین شما باید هدف خود را گرفتن رتبه بالا برای رقابتی ترین کلمات کلیدی قرار دهید.

محتواهای شاخص معمولا دارای محتوای طولانی هستند همه موارد را که در مورد یک موضوع خاص و مهم است را پوشش می دهند. اینکار در واقع مهارت نوشتن شما را به چالش می کشد. معمولا خواندن محتوای طولانی سخت است به خصوص روی یک صفحه، پس مطمئن شوید که از سرفصل و تیترهای مناسبی برای راحتی خواندن استفاده می کنید. یک تصویر شاخص در ابتدای محتوای شاخص نیز می تواند انتخاب خوبی باشد.

5 گام برای ساخت محتوای شاخص عالی

اول از همه باید در مورد کلمات کلیدی پر رقابت  که می خواهید در آن ها رتبه بگیرید، تحقیق کنید. تا بتوانید یک محتوای شاخص فوق العاده، طولانی، آموزنده و جذاب تولید کنید. اما اگر وقت کافی نداشتید چی؟ اگر قبلا چندین مقاله در این مورد نوشته اید چه کار باید بکنید؟ این پنج گام را دنبال کنید تا محتوای شاخص مناسبی داشته باشید.

گام 1: به کلمات کلیدی خود دقت کنید.

شما باید کلمات کلیدی مهمی که میخواهید با آنها در رتبه گرفتن رقابت کنید را انتخاب کنید. محتوای شاخص شما باید برای کلمات کلیدی “اصلی” یا رقابتی بهینه سازی شده باشد، بنابراین مطمئن شوید که راجع به کلیدواژه تحقیق های لازم را انجام داده اید.

مقاله مرتبط: چگالی کلمه کلیدی برای بهبود رتبه گوگل در 2020

گام 2: بهترین پست را انتخاب کنید.

به سراغ برگه ها و پست هایی که با کلمات کلیدی مهم بهینه شده اند، بروید. کدام پست وب سایت شما ترافیک بیشتری را جذب کرده است؟ از حالا به بعد آن پست یا برگه محتوای شاخص شما خواهد بود!

گام 3: مقاله ی شاخص خود را به روز رسانی کنید.

محتوای مهم خود را تا می توانید عالی و جذاب و بهینه کنید. محتوای مقاله خود را گسترش دهید و مطمئن شوید که کاملا به روز است. و فراموش نکنید که این مقاله را هر چند وقت یکبار بازنویسی و گسترش دهید.

گام 4: پست های دیگر خود را در حالات مختلف بهینه سازی کنید.

به علاوه ی مقاله اصلی شما، پست های دیگر وبلاگتان با موضوع مشابه را باید با کلمات کلیدی “اصلی” که در محتوای شاخص شما وجود دارد را بهینه سازی کنید.

گام 5: از مقالات جدید خود به مقالات قدیمی تر لینک دهید.

باید به گوگل بگویید که محتوای مهم شما مهمترین مقاله در این موضوع است که در سایت شما قرار دارد. فراموش نکنید که در تمام مقالات مرتبط خود در آخر به محتوای شاخص خود لینک دهید.

موفقیت سریع!

شاید فکر کنید پیاده کردن این ساختار کار سختی است. ولی در واقع اگر بتوانید محتوا اصلی خود را پیدا کنید و یک مقاله جامع تولید کنید، موضوعاتی در آن پیدا خواهید کرد که نیاز به توضیح اضافه دارد و می توان آن را پر و بال داد. در این صورت می توانید در مقالات بعدی از این موضوعات برای تولید محتوا استفاده کنید و این مقالات را بهم دیگر لینک دهید.

به طور مداوم محتواهای خود را بررسی کنید تا لینک محتواهای جدیدی که تولید کرده اید به محتواهای قبلی اضافه کنید. با دسته بندی موضوعی محتواهای خود و مشخص کردن محتوای شاخص و زیر شاخه های آن می توانید پیدا کردن و مطالعه مقاله ها را برای کاربران نیز راحت تر کنید. در این صورت تجربه کاربری خوبی هم خواهند داشت. همچنین محتوای های شاخص می توانند پیچ آتوریتی بالایی داشته باشند و با کمک این نوع محتواها می توانید در رقابتی ترین کلمات کلیدی در موتورهای جستجو بهترین رتبه را کسب کنید.

ما معتقدیم که پیشنهادات و انتقادات شما می تواند ما را در تولید محتوایی فاخر و کامل یاری رساند پس در این صورت اگر در مورد موضوع بالا نظر و ایده خاصی دارید ما را در قسمت پیشنهادات و انتقادات از آن مطلع گردانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید