طراحی سایت چند فروشندگی

مزایای طراحی سایت چند فروشندگی

امروزه کمتر کسی‌ پیدا می شود که به صورت اینترنتی و از مارکت پلیس ها خرید نکرده باشد. خرید اینترنتی از سایت های چند فروشندگی مخصوصا در این روزهای کرونایی فروشنده ها و مشتریان بسیاری را نجات داده است. فقط با چند کلیک ساده می توانید از خانه خود خرید های خود را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: چگونه با وجود کرونا مشتریان خود را از دست ندهیم؟

فروشگاه ها و شرکت ها بسیاری وجود دارند که به صورت اختصاصی محصولات خود را در سایت خود به فروش می رسانند. ولی برخی از سایت های فروشگاهی هم وجود دارند که فقط به یک فروشگاه بسنده نمی کنند. این نوع فروشگاه ها مانند مرکز خریدهایی هستند که فروشنده های مختلفی محصولات خود را در این فروشگاه های چند فروشندگی (مارکت پلیس) به فروش می گذارند.

در این مقاله از برند ایده می خواهیم در مورد طراحی سایت چند فروشندگی و نحوه فعالیت کسب و کارها در این بسترهای فروش صحبت کنیم. همراه ما باشید تا با این مارکت پلیس ها و مزایای آن ها آشنا شوید.

بهتر است بخوانید: چگونه با کسب و کار اینترنتی درآمد خود را افزایش دهیم؟

طراحی سایت چند فروشندگی

سایت های چند فروشندگی (مارکت پلیس‌‌)، فروشگاه‌های اینترنتی‌ هستند که وظیفه‌ی آنها فقط برقراری ارتباط بین فروشنده‌های مختلف یک کالا و خریداران است. برای مثال دیجی کالا یکی از مارکت پلیس‌های موفق ایرانی است.

نحوه‌ی کار سایت های چند فروشندگی این‌گونه است که آن‌ها با فروشندگان مختلف ارتباط می‌گیرند و قرارداد می‌بندند. سپس مارکت پلیس‌ها محصولات متفاوت خریداران را در سایت و فروشگاه خود به مشتریان ارائه می‌کنند.

اگر مشتری‌، یکی از محصولات را سفارش داد، مارکت‌ پلیس به فروشنده اطلاع می‌دهد که کالا را به دست مشتری برساند.

قرارداد بین فروشنده و مارکت پلیس‌ها چگونه است؟

قرارداد بین فروشنده و مارکت پلیس‌ها به دو صورت می تواند باشد:

 • فروشنده محصول خود را در اختیار مارکت پلیس قرار می دهد، تا توسط آن معرفی شود؛
 • مارکت پلیس‌ها برای هر فروشنده، پنلی جداگانه در نظر می‌گیرند و فروشندگان محصولات خود را در مارکت پلیس قرار می‌دهند.

قرارداد بین فروشنده و مارکت پلیس‌ها

انواع سایت چند فروشندگی

مارکت پلیس‌ها پل ارتباطی بین فروشنده های یک محصول و خریدارهای آن هستند. مارکت پلیس ها بسته به اینکه چه محصولی در آن ها عرضه می شود، به چند دسته تقسیم می شوند;

مارکت پلیس‌ عمودی

این مارکت‌ها تنها کالاهایی را عرضه می‌کنند که همگی به یک دسته تعلق دارند. برای مثال فقط لوازم برقی و خانگی را عرضه می‌کنند.

مارکت پلیس افقی

این نوع مارکت‌ها کالاهای‌ مختلف و انواع متفاوتی از محصولات را که در یک ویژگی خاص با یکدیگر اشتراک دارند، به فروش می‌رسانند. مارکت پلیس‌های افقی، بازار هدف مشخص و معینی دارند. برای مثال فروشگاه اینترنتی لباس زنانه را در نظر بگیرید.

این فروشگاه اگر استراتژی مارکت پلیس افقی را داشته باشد، انواعی از مانتو، پالتو، کیف و کفش زنانه را عرضه می‌کند. همه‌ی کالاها برای بازار هدف بانوان انتخاب شده‌اند.

مارکت پلیس‌ جهانی

این نوع مارکت ها هیچ محدودیتی ندارند و هر نوع کالایی می فروشند. در این فروشگاه‌ها از شیر مرغ تا جان آدمیزاد ارائه می‌شود!

مزایای طراحی سایت چند فروشندگی

شاید فکر کنید با داشتن یک مارکت پلیس می توانید درآمد خوبی کسب کنید ولی قبل از اینکه رویا پردازی کنید بهتر است مزایای داشتن یک مارکت پلیس را بدانید;

 1. از آنجا که این نوع فروشگاه‌های اینترنتی، تنها ارتباط بین خریدار و مشتری‌ را فراهم می‌کنند، بنابراین نیازی به داشتن انبار‌ کالا ندارند.
 2. دارنده‌ی مارکت پلیس‌ نگرانی بابت فروش رفتن یا نرفتن محصولات ندارد. مارکت پلیس تنها ویترین‌هایی برای فروشندگان دیگر هستند.
 3. مارکت‌ پلیس‌ها می‌توانند به راحتی چندین نوع کالای‌ متفاوت را عرضه کنند. پس اگر تنوع بالایی در ارائه‌ی کالا داشته باشند، فروش بیشتر و سریع‌تری نیز خواهند داشت.
 4. در مارکت پلیس‌های موفق معمولاً رقابت زیادی بین فروشندگان ایجاد می‌شود. بنابراین این رقابت، سبب ارتقا کیفیت کالا‌ها می‌شوند. با افزایش کیفیت‌ محصولات، مشتریان بیشتری از مارکت پلیس‌ها خرید می‌کنند، در نتیجه سود بیشتری حاصل خواهد شد.
 5. ریسک مالی ایجاد یک مارکت پلیس، نسبت به ایجاد سایر فروشگاه‌های اینترنتی و فیزیکی، کمتر است.
 6. مارکت پلیس‌ها می‌توانند علاوه بر فروشگاه‌های داخلی، با شرکت‌های وارد کننده‌ی کالا نیز قرارداد بسته و سود بیشتری داشته باشند.

مزایای داشتن یک مارکت پلیس‌

مشکلات داشتن یک سایت چند فروشندگی

پیش از این هم به نقش ارتباطی مارکت پلیس اشاره کردیم. به عنوان صاحب امتیاز و مدیر مارکت پلیس‌، باید چالش‌های زیر را پذیرفته و آماده رو به رویی با آنها باشید;

 1. مارکت پلیس‌ها کالا‌های متفاوت را از فروشندگان متفاوتی تامین و عرضه می‌کنند. بنابراین باید بتوانید قابلیت مقایسه کامل بین کالاهای متفاوت را برای مشتری ایجاد کنید.
 2. زمان تحویل کالا‌های متفاوت باید یکسان باشد. پس مارکت‌ پلیس‌ها و فروشندگان باید هماهنگی مناسبی، با هم داشته باشند.
 3. به عنوان دارنده‌ی یک مارکت پلیس باید مدام اجناس ‌خود را توسعه دهید، تا بتوانید سود بیشتری ببرید. از طرفی باید مراقب کیفیت کالا‌ها نیز باشید، تا برای رضایت خریداران را جلب کنید.

استفاده از سایت های چند فروشندگی برای فروشندگان چه مزایایی دارد؟

اگر شما فروشنده‌ای هستید که می‌خواهید کالا‌های خود را در یک مارکت پلیس‌ عرضه کنید، اتفاق‌های خوب زیر برایتان می‌افتد:

 1. فروش از طریق مارکت پلیس‌ها سریع‌تر اتفاق می‌افتد و در نتیجه شما سود بیشتری خواهید برد.
 2. در مقایسه با کسب و کار‌های سنتی یا حتی فروشگاه‌‌های اینترنتی معمولی، مارکت‌ پلیس‌ها، بازدیدکنندگان بیشتری دارند. در نتیجه کالا‌ی شما در دسترس افراد بیشتری قرار می‌گیرد.
 3. هزینه‌های بازاریابی، با انتخاب یک مارکت پلیس خوب، کاهش پیدا می‌کند و حتی حذف می‌شود.

استفاده از سایت های چند فروشندگی برای خریداران چه مزایایی دارد؟

همه‌ی ما تا به حال تجربه‌ی خرید اینترنتی را داشته‌ایم. بیایید ببینیم اگر از مارکت‌هایی که استراتژی مارکت پلیس‌ را دارند خرید کنیم از چه مزیت‌هایی بهره می‌بریم:

 1. تنوع کالا در مارکت‌ پلیس‌ها زیاد است و مشتریان می‌توانند طبق سلیقه‌ی خود خرید کنند.
 2. امکان مقایسه‌ کالا‌ها و قدرت انتخاب بیشتری در مارکت پلیس‌ها، وجود دارد و می‌توانیم به راحتی بهترین کالاها را انتخاب کنیم.
 3. امکان خرید آنلاین و همینطور پرداخت درب منزل در مارکت پلیس‌ها فراهم است و همین امر، سبب خرید راحت‌تر و سریع‌تر می‌شود و دیگر دغدغه تحمل ترافیک و… وجود ندارد.

فروشگاه‌‌های اینترنتی

مارکت پلیس های ایرانی

در کشور ایران نیز چند نمونه مارکت پلیس وجود دارد که شما می توانید به عنوان یک فروشنده در آنجا ثبت نام کنید و محصولات خود را از این طریق به فروش برسانید. از مارکت پلیس های معروف ایرانی می توان به;

 • دیجی کالا
 • دیجی استایل
 • دیوار
 • شیپور
 • مدیسه
 • زیبا باکس
 • ماه بانو
 • زنبیل
 • بانه دات کام
 • آلیار
 • موتن رو
 • ایسام
 • کالا
 • ژاکت
 • باسلام
 • راستچین اشاره کرد.

سایت چند فروشندگی

کلام آخر

در حال حاضر فروشگاه‌های اینترنتی نسبت به فروشگاه‌های فیزیکی محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. اگر محصولی برای ارائه ندارید و یا می خواهید بستری برای فروشندگان دیگر هم بسازید و از آن ها درآمدی کسب کنید، می توانید به فکر مارکت پلیس باشید.

با طراحی سایت چند فروشندگی و انتخاب یکی از مدل‌های آن می‌توانید یک کسب و کار موفق در فضای مجازی راه اندازی کنید و درآمد خود را افزایش دهید.

برای خدمات طراحی و توسعه وب سایت در برند ایده کلیک کنید. 

 خدمات طراحی وب سایت برند ایده                    برای مشاوره تماس بگیرید 09309746450